Předposlední víkend v červnu je nejen pro veteránisty, ale i pro všechny ostatní motorkáře ten nejexponovanější. Stačí nahlédnout do kalendáře akcí. Výroční sraz má v tomhle termínu nejen Harley-Davidson Club Praha, ale i BMW klub a také všichni pravověrní indiánisté slaví svůj už tradiční All Indian Weekend. Vzhledem ke klubové příslušnosti a k tomu, co mám v garážích, bych měl být na každém z nich, jenže to v jedné osobě stihnout nejde. A tak jsem nakonec přijal pozvání na motosraz do „Jablonečku“, jak se v severočeském slangu říká Jablonci nad Jizerou.

090620 motosraz ostrov 014 Zdejší pořadatelé svou poprvé konanou akci vypsali nejen pro stroje historické, ale i pro motocykly veškeré ostatní. Neměli moc štěstí. Páteční počasí jim nepřálo, kolem Liberce lilo jak z konve a tak se do připraveného areálu sjelo motorek doslova jen pár. Dlužno říct, že to byli hlavně veteráni, kteří, navzdory povětrnosti, nezklamali.

Sobotní ráno ale vypadala obloha o hodně líp a tak se na společnou vyjížďku po kroutících se kopcovitých krkonošských silničkách přidalo i něco motorek moderních. Navštívili jsme Poniklou, Jilemnici, Benecko i Vrchlabí a Rokytnici nad Jizerou. Pavouky z výfuků vyhnal dokonce i místní borec, jehož bavorák se sajdou po tátovi nevyjel na silnici dobrých deset posledních let!

Já se ale těšil na něco úplně jiného. Na odpoledne byla totiž ohlášena možná návštěva jednoho z našich legendárních motocyklových závodníků (jehož bavoráka mám a nedávno jsem jej začal renovovat), pana Rudolfa Sůvy ze Smrčí u Železného Brodu. A Sůva opravdu přijel! 090620 motosraz ostrov 061

Ačkoliv mu 23. srpna bude letos pětaosmdesát let, pořád ještě mu svítí oči, jakmile zahlédne modrobílý odznak na nádrži! Aby taky ne, když se spolujezdcem Budínským a později Třmínkem jezdil na lihovém speciálu s upraveným motorem z válečné Sahary! V padesátých letech s ním porážel téměř všechny konkurenty! To kvůli němu jsem na tenhle sraz vytáhl naleštěnou předválečnou šestistovku BMW R 66 a těšilo mě, když na ní mohl ty nadšením svítící oči nechat.

Dali jsme si společně pivo, pak tenhle „pan jezdec a král sajdkárových řidítek“ se zájmem poslouchal vyprávění o čínské cestě na Kawasaki se sajdou, které bylo součástí srazového programu a samozřejmě ze všeho nejvíc ho zajímalo, jak se daří a kdy bude hotová renovace jeho někdejší závodní mašiny.

Co dodat? Pořadatelé i místní byli fajn. Členové hasičského sboru pekli úžasné bramboráčky, kterým říkali „krkonošské sejkory“, k tomu nabízeli extra chutné „hasičské stejky“ a točili pivo. Také nabídka ostatních pochutin i muziky byla perfektní. V rámci programu předvedl kaskadérské kousky i mistr republiky a trialový šoumen Pavel Baláš a tak akce opravdu neměla chybu. No a protože po okolí jsou nepřeberné možnosti svezení, příště do Jablonečku pojedu určitě zas!

090620 motosraz ostrov 040 Rudolfu Sůvovi jsem popřál hodně zdraví a chuti do dalšího života. Teď už je jen na vás, abyste mu popřáli hodně zdraví i vy všichni. A ať se i on zase přijede podívat!

 

 

Hošťálek Petr